Teknoloji

Japonya’da ofis açmaya hazırlanan NATO’ya Çin’den tepki: Asya bir güreş sahası değil

Çince Dışişleri BakanlıkNATO’nun bölgedeki ilk irtibat ofisini Japonya’nın başkenti Tokyo’da açmayı planladığına dair basında çıkan haberlere yanıt verdi.

Asyalı komşuları ‘temkinli’ davranmaya çağırmak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, “Asya, jeopolitik rekabet için bir güreş arenası değil, barış ve istikrar için bir sütun, işbirliği ve kalkınma için umut verici bir bölge.”ifadelerini kullandı.

Mao, “NATO’nun Asya-Pasifik’te devam eden saldırganlığı ve müdahalesi, kaçınılmaz olarak bölgesel barış ve istikrarı baltalayacak ve çatışmayı ateşleyecektir.”uyardı.

Çinli sözcü, ABD önderliğindeki askeri blok Asya’da varlık kazanma girişimleriBölge ülkelerinin çok dikkatli olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Ne oldu?

Geçtiğimiz günlerde Japon medya kuruluşu Nikkei Asia’da yer alan haberde, JaponyaVe NATOTürkiye’nin siber uzayda iş birliğini artırmaya çalıştığı ve ABD liderliğindeki askeri bloğun ilk irtibat ofisini Tokyo’da açmayı planladığı bildirildi.

İttifakın etkisini Asya’ya yayma girişimleri Moskovabirlikte Pekin’tepki göstermişti.

Mart ayında Rusya Devlet Başkanı vladimir Putin1930’larda Nazi Almanyası, İtalya ve Japonya’nın eylemlerine benzediğini söyleyerek ‘küresel bir NATO’ yaratma baskısını eleştirdi.

Pekin, çarpıtılmış gerçeklerle dolu olduğunu ve Çin’in dış politikasını lekeleyen bir Soğuk Savaş zihniyetini yansıttığını söyleyerek NATO’nun 2022 Stratejik Kavramını da kınadı.

haberbayramoren.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu