Haber

ABD, Hürmüz Boğazı’ndaki Ticaret Gemilerine Asker Yerleştirmeyi Teklif Edecek

İki ABD’li yetkili, İran’ın uluslararası sularda ticari gemilere yönelik saldırıları nedeniyle ABD’nin yakında Hürmüz Boğazı’ndaki ticari gemilere asker yerleştirmeyi teklif edeceğini savundu.

İran’ın uluslararası sularda ticari gemilere yönelik eylemlerinin artmasının ardından ABD’nin bu konuda harekete geçeceği iddia edildi. İsminin açıklanmaması kaydıyla basına açıklamalarda bulunan iki ABD’li yetkili, ABD’nin yakında Hürmüz Boğazı’ndaki ticari gemilere asker konuşlandırmayı teklif edeceğini ve ordunun Orta Doğu’daki bazı askerleri gemilerde eğitmeye başladığını söyledi. Yetkililer, Hürmüz Boğazı’nın özellikle tehlikeli kısımlarında asker istemenin ticaret gemilerine bağlı olduğunu söylediler.

ABD Deniz Kuvvetleri’ne göre İran, son 2 yılda en az 5 ticaret gemisini ele geçirmeye veya taciz etmeye teşebbüs etti. İran’ın bu atılımları daha çok Basra Körfezi’nde yer alan ve değerli petrol geçişlerinin yüzde 20’sinin gerçekleştiği Hürmüz Boğazı’nda gerçekleşti.

İran geçen ay Hürmüz Boğazı yakınlarında 2 petrol tankerine el koymaya çalışmış ve tankerlerden birine ateş açmıştı. ABD’nin İran’a saldırmasının ardından savunma konumuna geçti ve İran’a bağlı gemiler geri çekildi. – WASHINGTON

kargi-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu